2014 Anthony Award winners

Tonight, the 2014 Anthony Awards were presented, at Bouchercon, in Long Beach.

Best Novel
William Kent Krueger, Ordinary Grace (Atria Books)

Other nominees
Robert Crais, Suspect (Putnam)
Sara J. Henry, A Cold and Lonely Place (Crown Publishers)
Hank Phillippi Ryan, The Wrong Girl (Forge Books))
Julia Spencer-Fleming, Through the Evil Days (Minotaur Books)

Best First Novel
Matt Coyle, Yesterday’s Echo (Oceanview Publishing)

Other nominees
Roger Hobbs, Ghostman (Alfred A. Knopf)
Becky Masterman, Rage Against the Dying (Minotaur Books)
Kimberly McCreight, Reconstructing Amelia (HarperCollins)
Todd Robinson, The Hard Bounce (Tyrus Books)

Best Paperback Original Novel
Catriona McPherson, As She Left It (Midnight Ink)

Other nominees
Chris F. Holm, The Big Reap (Angry Robot)
Darrell James, Purgatory Key (Midnight Ink)
Stephen King, Joyland (Hard Case Crime)
Alex Marwood, The Wicked Girls (Penguin Books)

Best Short Story
John Connolly, “The Caxton Private Lending Library & Book Depository” (Bibliomysteries, The Mysterious Bookshop)

Other nominees
Craig Faustus Buck, “Dead Ends” (Untreed Reads)
Denise Dietz, “Annie and the Grateful Dead” (The Sound and the Furry: Stories To Benefit the International Fund for Animal Welfare, Amazon Digital Services)
Travis Richardson, “Incident on the 405” (Criminal Element’s Malfeasance Occasional: Girl Trouble, Macmillan)
Art Taylor, “The Care and Feeding of Houseplants” (Ellery Queen Mystery Magazine, March/April 2013)

Best Critical or Non-Fiction Work

Daniel Stashower, The Hour of Peril: The Secret Plot To Murder Lincoln Before the Civil War (Minotaur Books)

Other nominees
Maria Konnikova, Mastermind: How To Think Like Sherlock Holmes (Viking Adult)
Cate Lineberry, The Secret Rescue: An Untold Story of American Nurses and Medics Behind Nazi Lines (Little, Brown and Company)
Josh Stallings, All the Wild Children (Snubnose Press)
Sarah Weinman (ed.), Troubled Daughters, Twisted Wives: Stories from the Trailblazers of Domestic Suspense (Penguin Books)

Best Children’s or Young Adult Novel
Joelle Charbonneau, The Testing (Houghton Mifflin)

Other nominees
Margaux Froley, Escape Theory (Soho Teen)
Chris Grabenstein, Escape from Mr. Lemoncello’s Library (Random House Children’s Books)
Elizabeth Kiem, Dancer, Daughter, Traitor, Spy (Soho Teen)
Penny Warner, The Code Busters Club: Mystery of the Pirate’s Treasure (Egmont USA)

Best Television Episode Teleplay First Aired in 2013
The Blacklist, Pilot, by Jon Bokenkamp (Davis Entertainment, NBC, Sept. 2013)
Breaking Bad, “Felina,” by Vince Gilligan (AMC, Sept. 2013)
The Fall, “Dark Descent,” by Allan Cubitt (Netflix Original, May 2013)
The Following, Pilot, by Kevin Williamson (Fox Network, Warner Bros. Television, Jan. 2013)
Justified, “Hole in the Wall,” by Graham Yost (Fox Network, Warner Bros. Television, Jan. 2013)

Best Audio Book
The Cuckoo’s Calling by Robert Galbraith, read by Robert Glenister (Hachette Audio)

Other nominees
Crescendo by Deborah J Ledford, read by Christina Cox (Audible Studios)
Death and the Lit Chick by G.M. Malliet, read by Davina Porter (Dreamscape Media)
Hour of the Rat by Lisa Brackmann, read by Tracy Sallows (Audible Studios)
Man in the Empty Suit by Sean Ferrell, read by Mauro Hantman (AudioGO)

The David Thompson Memorial Special Service Award: Judy Bobalik